Христо Јончев (Крискарец)(1879 – 1950), Бугарин

Роден на 23-03-1879 во Самоков, починал на 07-05-1950 во Софија. Студирал сликарство на Индустриското уметничко школо во Софија , кај проф. Иван Ангелов и проф. Иван Мрквичка. Престојувал и во Минхен. Живеел и работел претежно во Самоков. Најчесто цртал пејсажи, при што формирал препознатлив стил, нагласувајќи ги убавините на планините. Еден е од основачите на ликовниот музеј на Самоков.

Крискарец ја посетил Македонија за време на првата светска војна. Акварелот насловен “Охридски залив 1916„ е продаден од аукциската куќа Victoria во Софија на 09-10-2008 (објект број 11)

Охридски залив 1916, акварел.
Охридски залив 1916, акварел.

Оставете порака

Споделете :

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

За мене

Vlatko potpis s

Овој лексикон е плод на моето 15-годишно истражување и запишување на странски сликари, вајари, илустратори и фотографи кои ја посетиле географската територија на Македонија и креирале уметничко дело во Македонија во 100 годишниот период 1850-1950. Ова е културен аманет кој му припаѓа на сите етнички групи и денешни држави во чии граници има дел од географска Македонија. Сите ние треба да сме горди на овој аманет. Верувам дека оваа уметност инспирирана и креирана во Македонија е нешто што нѐ зближува во овие тешки времиња.

Рандом Приказна

Gustav Wunderwald (1882-1945) “Авто портрет” масло на платно
Приказни

Вундервалд

          Берлин 24 јуни 1945 година. Поминаа 53 дена од крајот на Битката за Берлин. Руската црвена армија ја порази одбраната

Повеќе »

Следете не