Rohe Alice

Алис Рох (1876-1957) „Слики од Македонија“ , фотографии, 1920, објавено во магазинот Травел ( Патување) Robert McBride & Company, 1920, vol. 35, no. 1, стр. 11

Алис Рох (15 јануари 1876 година – 7 април 1957 година) била американски автор и новинар. Станала писателка на весници во 1890-тите а потоа се се приклучила на Тета Сигма Фи, првото американско здружение за жени во новинарството. За време на Првата светска војна, Рох работи како прва жена шеф на канцеларијата во странство за […]

Ruzicka Pavle

Pavle Ruzicka (1888-1965) Ohrid 1940, pencil drawing

Роден во Петроварадин 1888, починал во Нови Сад 1965. Павле Ружичка бил значаен Српски сликар од Војводина. Цртал фрески во Градската куќа на Нови Сад во 1907. Постои запис од уметничка изложба во Нови Сад од Јуни 1934 во која Ружичка изложува неколку слики со мотиви од Охрид. Најверојатно го посетил Охрид во раните 1930ти […]

Ruep Joseph

Мапа на Солунскиот залив од цепелин, 1917.

Роден на 10.04.1886 во Изни, починал во 1940 во Бад Хинделанг. Студирал ликовна уметност во Кемптен и почнал да работи во картографска фирма во Изни. Во 1915 се сели во Минхен каде што дизајнира впечатливи воздушни мапи од Германија. Таму добива обука од професор Карл Дулман. Целосно се посветува на картографијата и дизајн на мапи […]

Rubev Hristov Georgi

Охридско езеро, 1942, масло на платно

Роден во Сливен починал во Табор, Чешка Република. Дипломирал на Академијата за Ликовни Уметности во Софија во 1916та година. После тоа го продолжува студирањето на Ликовната Академија во Прага, каде што истанува и да живее. Бил сликар на пејсажи и морски сцени. Георги Христов Рубев го посетува Охридскиот регион во 1942 , кога ја насликува […]

Rosteutscher Emmo Erich

Џамија во Велес Македонија, цртеж со црна креда

Роден на 04.04.1886 во Наис, Германија. Студирал сликарство на Ликовната Академија во Бреслав (денес Вроцлав, Полска) која била основана во Шарбејц, Германија. Една негова фреска се наоѓа во Комерц Банка во Берлин. Живеел и работел воглавно во Хамбург. Ерих Емо Ростејтчер ја посетил Македонија за време на Првата Светска Војна. Цртежот насловен “Велес Македонија„ е […]

Rőmer Max

Цртежи со молив од Македонија – Скопје, Струница, Валандово и Солун, 1918

Роден во Хамбург на 22.11.1878, починал на 18.06.1960 во Фунчал ,Португалија. Земал часови по сликање на Ликовната Академија во Берлин и Хамбург. Подоцна работел во Париското студио на проф. Ото Лудвиг Синдинг (1842-1909) и исто бил студент на Норвешкиот сликар Јохан Фредрик Екерсберг (1822-1870). Ја декорирал Дрезденската Банка и Берлинското Градско Собрание. Подоцна работи како […]

Romanidis Constantinos

Роден во Атина во 1884, починал во 1972. Студирал на Школото за Ликовни уметности на Никефорос Литрас, К. Воланакис и Г. Роилос. Сликар бил на пејсажи и морски сцени со силна склоност да го долови светлото и атмосферата на селскиот живот во импресионистички стил. Значаен дел од неговото творештво се скоро 200 акварели и цртежи […]

Rocholl Theodor

Поградец на Охридско Езеро 1914, масло на платно

Теодор Рочол е можеби најпознатиот Германски воен сликар. Роден е во Сашенберг во 1854, починал во улична сообраќајна несреќа во Дизелдорф во 1933. Бил студент во Минхен во 1877 а потоа на Дрезденската Академија. После една година студирање, се сели во Минхен каде што студира историско сликарство кај Карл фон Пилоти. Ги завршува ликовните студии […]

Richter-Berlin Heinrich

Ушкуб 1917, акварели

Роден на 23.04.1884 во Берлин, починал на 26.01.1981 во Берлин. Хајнрих Рихтер-Берлин е Германски сценски уметник и сликар кој што студирал на Берлинската Ликовна Академија во 1902/3 и во таа година учествувал во познатото артистичко движење “Берлински Сецесионисти„ со што бил избркан од Академијата. За време на 1909/10 живеел и работел во Париз заедно со […]

Reich Albert

Пазарен ден во Скопје, 1917, гваж

Роден во Неумаркт 1899, починал во Минхен 1942. Алберт Рајх е познат Германски воен сликар и илустратор. За време на војната бил во Германските Алпски трупи. Бил илустратор на Германското детско списание “Воен магазин за Германски деца„ кој што објавувал патриотски приказни од војната за деца. Патувал во Норвешка, Италија, Русија и Балканот. Денеска во […]